Ürdün’de İsrail saldırılarına karşı gösteri düzenlendi

İsrail saldırıları altındaki Gazze’yle dayanışma amacıyla Ürdün’ün başkenti Amman’da gösteri düzenlendi.

Ulusal Direnişi Destekleme Forumu’nun çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme yüzlerce kişi katıldı.

“Soykırım savaşı karşısında kararlılık ve direniş” sloganıyla ABD’nin Amman Büyükelçiliğine 3 kilometre uzaklıktaki İbadurrahman Camisi önünde toplanan göstericiler, Filistin ve Ürdün bayraklarının yanı sıra İsrail’in saldırılarını kınayan ve durdurulmasını talep eden ifadelerin yazılı olduğu pankartlar taşıdı.

Eylemciler, “Bu mesajı dinle, ey Amerikalı… Saldırılar 100 gündür sürüyor ve İsrail yenilecek”, “Kasırga ne kadar güçlü olursa olsun yarın zafer gelecek” ve “Enkazın altından çıkıyoruz… Yıkımın ortasında doğuyoruz” gibi sloganlar attı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 10 bin 800’ü çocuk, 7 bin 250’si kadın olmak üzere 24 bin 762 Filistinli öldürüldü, 62 bin 108 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 194’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 530 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 369 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 29 Lübnanlı sivil ve 162 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x