Türkiye’de her yıl 1500 kadın hayatını kaybediyor! Nedeni HPV ve aşısı koruyor

HPV AŞISI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Rahim ağzı kanseri olan hastaların yüzde 99’unda HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonu görülüyor. Yani rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tamamı HPV tipi hastalıklardan dolayı oluşuyor. Rahim ağzı kanserinin nedeni HPV, cinsel yolla bulaşıyor. 150’nin üzerinde tipi olan HPV’nin yaklaşık 40 tipi genital bölgeyi tutuyor. Bunların özellikle15 tipi kanserle ilişkili tipler. Rahim ağzı kanserinde, HPV aşısı büyük önem taşıyor. HPV aşısını 9-45 yaş arasındaki herkes yaptırabiliyor. Aşı 9 yaşından itibaren kız ve erkek ayırt etmeksizin tüm çocuklara 2 doz şeklinde yapılabiliyor. Yetişkinlerde de 3 doz şeklinde kas içerisine uygulanıyor. HPV aşısı kadınlarda rahim ağzı kanserini yüzde 90 oranında önlüyor.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Düzenli yapılan tarama yöntemleri, rahim ağzı kanserinde düşüş sağlıyor. Kadınlar belirli zamanlarda HPV ve Smear testlerini yaptırarak erken tanı şansını elde edebiliyor. Yapılan testin sonucunun pozitif gelmesi durumunda, hastaya kolposkopi yapılarak, mikroskop yoluyla rahim ağzı inceleniyor. İnceleme sonucu gerek duyulursa biyopsi yapılarak kesin tanı konabiliyor.

EN GÜÇLÜ BELİRTİSİ: VAJİNAL KANAMA

Rahim ağzı kanseri birçok semptoma neden olabiliyor. Ancak semptomlar yaşanmadan evvel düzenli taramalar ile kanser öncüsü lezyonun yakalanması ve kanser gelişmeden tedavi edilmesi mümkün. Hastalığın belirtilerinden en önemlisi vajinal kanama. Adet dönemleri dışında kanama, cinsel birliktelik sonrası kanama ve menopoz sonrası kanama hastalığın habercisi olabilir. Kendinde bu durumları gözleyen kadınlar hekimine başvurmalıdır.

TEDAVİ SONRASI HAMİLE KALMAK MÜMKÜN

Rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonu tedavisi sonrası gebelik mümkün oluyor. Rahim ağzı kanserine ilerleyebilen CIN 2-3 gibi öncü lezyonlar görece basit cerrahi işlemlerle tedavi ediliyor. Sonrasında sağlıklı gebelik elde edilebiliyor. Gebelik istemi olup rahim ağzı kanseri tanısı konulan hastalarda da erken aşamada teşhis edildiyse doğru bir planlama ile fertilite koruyucu rahim ağzı kanseri ameliyatı sonrası hem kanseri yenmek, hem de ileride gebelik elde edilmesi mümkün olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x