İsrail istedi Apple ve Google yaptı: Gazze’deki haritaları devredışı bıraktılar!

Teknoloji devleri Google ve Apple, İsrail-Hamas geriliminin tırmanması üzerine İsrail ve Gazze Şeridi’ndeki harita uygulamalarında bazı özellikleri devre dışı bıraktıklarını Pazartesi günü doğruladı.

Abluka altındaki Gazze’de İsrail’e karşı mücadele eden Hamas, 7 Ekim’de Özgür Filistin toprakları için İsrail’e bir saldırı düzenlemişti.

İSRAİL ÖRGÜTÜ BİNLERCE FİLİSTİNLİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU

Buna karşılık İsrail, Hamas’ın kontrolündeki Gazze’ye hava ve deniz saldırıları başlattı. Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in yaşattığı katliam sonucunda 5,000’den fazla kişinin öldüğünü ve bunlardan yüzde 40’ının çocuk olduğu açıkladı.

Ayrıca savunmasız ve masum insanların sığındığı hastaneye alçakça bir saldırı düzenleyerek binin üzerinde Filistinlinin şehit olmasına neden olmuştu.

Kara harekatından korkan İsrailli askeri komutanlar Gazze Şeridi’ne yönelik bir kara harekatının yakında gerçekleşeceğini söylediler.

İSRAİL İSTEDİ GOOGLE VE APPLE YAPTI: HARİTA VERİLERİNİ GİZLEDİLER

Pazartesi günü Bloomberg’e konuşan kaynaklar, şirketin İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) talebi üzerine İsrail ve Gazze’deki gerçek zamanlı kalabalık verilerini kaldırdığını belirterek, canlı trafik bilgilerinin daha önce İsrail silahlı kuvvetlerinin hareketlerini ortaya çıkarabileceğini kaydetti.  

Google’ın eylemleri Google Maps ve Waze ürünlerindeki bilgileri kısıtlayacak. Apple şirketinin kendi harita hizmeti Apple Maps de IDF’nin talebine uydu.  

Google Maps sözcüsü The Hill’e yaptığı açıklamada, sürücülerin navigasyon sistemini kullanmaya devam ederek canlı trafik koşullarına göre tahmini varış sürelerini (ETA) alabileceklerini söyledi.

‘BÖLGE HALKININ GÜVENLİĞİNİ’ BAHANE EDEREK GÜVENSİZ BİR ORTAM OLUŞTURDULAR

Sözcü Caroline Bourdeau yaptığı açıklamada, “Daha önce çatışma durumlarında yaptığımız gibi ve bölgedeki gelişen duruma yanıt olarak, yerel toplulukların güvenliğini göz önünde bulundurarak canlı trafik koşullarını ve yoğunluk bilgilerini görme olanağını geçici olarak devre dışı bıraktık” dedi.

Bourdeau, “Belirli bir yere giden herkes, mevcut trafik koşullarını dikkate alan rotalar ve tahmini varış süreleri almaya devam edecek” dedi.

Şirket, Rusya’nın Şubat 2022’de ülkeyi işgal etmesinin ardından Ukrayna’da da benzer bir yaklaşım benimsedi.

İsrail’in Gazze bombardımanında 20. güne girildi. İsrail son günlerde hava saldırılarını daha da yoğunlaştırdı. Saldırıların başından beri hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 7 bine yaklaştı.

META’DA FİLİSTİNLİLERE YÖNELİK DİJİTAL SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

Meta, Instagram’ın otomatik çeviri aracının bazı Filistin destekçilerinin biyografisine ‘terörist’ ifadesini ekledi.

Şirket durumun anlaşılmasının ardından olayın konuyla ilgili olmadığını belirterek özür dilemek zorunda kaldı.

Ayrıca Meta’nın İsrail-Gazze savaşı sırasında Tunus’ta ve çoğu ülkede, bazıları yüksek profilli kişilere ve tanınmış kişilere ait olmak üzere düzinelerce hesaba erişimi engellediği ve paylaşımları kaldırdığı belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x