Elektrikli Otomobil İthalatı ve Satışında Tüketici Dostu Yeni Düzenleme Yürürlüğe Girdi

Resmi Gazete’nin 29 Kasım tarihli sayısında, elektrikli araçların ithalatı ve satışında tüketiciyi korumaya yönelik yeni bir düzenleme yayımlandı. 

Detaylar ?

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskile…

Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemizdeki elektrikli otomobillerin ithalatı ve satışı ile ilgili alınan bazı yeni önemli kararlar, Resmi Gazete’nin 29 Kasım tarihli sayısı ile beraber duyuruldu.

“Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” adı altında duyurulan yeni düzenleme, Türkiye’de otomobil satışı yapmak isteyen üreticilerin uyması gereken yeni kriterleri kapsıyor.

Söz konusu kriterler ile beraber, özellikle araç satışının ardından kullanıcı deneyiminin olumsuz etkilenmemesi amaçlanıyor.

Bu bağlamda, elektrikli araç üreticilerinin bundan böyle yerine getirmesi gereken yükümlülükler şöyle:

  • Markanın Türkiye’nin 7 bölgesinde en az 20 servis noktası kurması gerekecek. Söz konusu servis noktaları, TS 12047 ve TSE K 646 standartlarında olurken, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belgelendirilecek.

  • Servis merkezinde çalışacak personellerin, Türk Standartları Enstitüsü veya Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanmış bir yetki belgesine sahip olması gerekecek.

  • Marka, servis noktaları ile beraber en az 40 personelin görev yaptığı bir çağrı merkezi kuracak.

  • Marka, Türkiye’ye yetkili temsilci atayacak.

  • Marka, araçlarda kullanılan batarya sistemlerini takip edecek.

1 ay sonra yürürlüğe girecek olan yeni kararların, özellikle son aylarda ülkemize kontrolsüz şekilde akın eden Çin merkezli markaları etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler menşeli olmayan firmaları kapsayan yeni düzenlemeler, Avrupa merkezli markaları etkilemezken, özellikle Çin ve Asya pazarından Türkiye’ye ayak basan üreticilerin kontrol altına alınmasını sağlayacak.

Öte yandan, yerli üretici kapsamındaki Togg ve ülkemizde Almanya’da üretilen otomobillerinin satışını yapan Tesla yeni düzenlemeden muaf olacak.

Ayrıca, henüz geçtiğimiz ay ülkemizde faaliyet göstermeye başlayan BYD de Toyota Türkiye bünyesinde araç satışı gerçekleştirdiği için düzenlemeden etkilenmeyecek.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x