ABD ilk kez İsrail’in “Hamas hastaneleri kullanıyor” iddiasını “kendi istihbaratına” dayandırarak destekledi

T24 Dış Haberler

ABD, Hamas’ın El Şifa hastanesinin altında bir komuta merkezi olduğuna dair istihbarat aldığını açıkladı. Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, örgütün burada silah depoladığını ve bir İsrail saldırısına hazırlıklı olduğunu söyledi.

ABD ilk kez yakın müttefiki İsrail’in Hamas’ın üslerini gizlemek için hastaneleri kullandığı yönündeki iddialarını bağımsız olarak desteklemiş oldu. Hamas ise bu iddiaları reddediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, El-Şifa hastanesinin çevresindeki yoğun çatışmalardan “korunması gerektiğini” söylerken, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak İsrail’in uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini söylemişti.

ABD, kendi istihbaratı olduğunu söyledi

Kirby, ABD’nin elinde, Hamas ve İslami Cihad’ın Gazze Şeridi’ndeki hastaneleri ve bunların altındaki tünelleri askeri operasyonları gizlemek ve rehineleri tutmak için kullandığına dair çeşitli kaynaklardan gelen “kendi istihbaratı” olduğunu söyledi. Daha önce ABD yönetimi sadece açık kaynaklı istihbarata atıfta bulunmuş ve bu konuda kendi kaynakları olduğunu teyit etmemişti.

Kirby, “Hamas ve Filistin İslami Cihad üyeleri Gazze Şehrindeki El Şifa’dan bir komuta ve kontrol düğümü işletiyor. Orada silah depolamış durumdalar ve bu tesise yönelik bir İsrail askeri operasyonuna karşılık vermeye hazırlar” dedi. 

Kirby bunun İsrail operasyonunun ne kadar zorlu olduğunu gösterdiğini çünkü “Hamas’ın sivil nüfusun içine derin bir şekilde yerleştiğini” söyledi.

Ulusal Güvenlik Sözcüsü, dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x