Yasal sorunlara rağmen Trump, Cumhuriyetçi Parti ön seçim anketlerinde açık ara farkla önde

T24 Dış Haberler

Yaşadığı yasal problemlere rağmen Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinde 2024 başkan adayı seçilmeye en yakın gözüken isim olmaya devam ediyor. 

Morning Consult tarafından yapılan ankete göre Trump olası ön seçim seçmenlerinin yüzde 54’ünün desteğini alırken, en büyük rakibi Florida Valisi Ron DeSantis yüzde 26’ya kadar gerilemiş durumda. Bu DeSantis’in aralık ayından bu yana aldığı ben kötü anket sonucu.

Trump ve DeSantis, hala olası rakiplerinin çok daha önünde bulunuyor. Ankette Trump’ın eski başkan yardımcısı Mike Pence yüzde 7, eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley ise yüzde 4 oy aldı. Trump’a karşı duruş sergiledikten sonra ara seçimde Temsilciler Meclisi’ndeki koltuğunu kaybeden Liz Cheney ise yüzde 3 destek aldı. Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yüzde 1’in altında kaldı. 

DeSantis ve Pence, Cumhuriyetçi Parti’nin 2024 seçimlerinde başkan adayı olmak için yarışa gireceklerini henüz resmi olarak açıklamasalar da, partinin önde gelen iki isminin ön seçimlere girmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

DeSantis, ön seçimlerde Trump’ın en ciddi rakibi olarak görülüyor, ancak gözaltına alınacağı konuşulan Trump, henüz destek kaybetmiş gibi gözükmüyor. Kulislerde Trump’ın kendisine resmi suçlama yöneltilmesi durumunda bunu destekçilerini ateşlemek için kullanabileceği konuşuluyordu. 

Trump neyle suçlanıyor?

2016’da porno yıldızı Stormy Daniels, medya organlarını arayarak Trump’ın kendisiyle yaşadığı evlilik dışı ilişkiyi anlatmayı teklif etti.

Trump’ın ekibi durumdan haberdar olunca avukatı Michael Cohen, Daniels’a “sessiz kalması için” 130 bin dolar ödedi.

BBC’nin aktardığına göre normalde böyle bir “sus parası” verilmesi yasa dışı değil. Ancak Trump, Cohen’e bu 130 bin dolarlık ödemeyi geri yaparken bunu kayıtlara “yasal ödemeler” olarak geçirdi. Savcılar, bunun evrakta sahtecilik olduğunu savunuyor. Bu, New York eyaletinde hafif suç sayılıyor. Ancak Trump’ın ödemeyi örtbas etmeye çalışması, yeterli kanıt bulunursa Trump’a ağır suçlama yöneltilmesinin de önün açabilir.

Savcılar, ayrıca “Trump’ın seçmenlerden Daniels’la ilişkisini gizlemek için bu adımları attığı” tezini öne sürerek, bu sahteciliğin seçim yasalarını da ihlal ettiğini savunabilir.

Trump’ın suçlanmasını destekleyenler bile eski Başkan’ın suçlu bulunma ihtimalini düşük buluyor, çünkü böyle bir davanın çok fazla emsali bulunmuyor.

Trump yine de başkan adayı olabilir mi?

Trump, 2024’te Cumhuriyetçi Parti’den yine aday adayı olacağını açıklamıştı. 

Resmi suçlama, hatta suçlu bulunması bile Trump’ın aksi yönde karar vermemesi durumunda kampanyayı durdurmayacak. 

ABD yasalarında, suçlu bulunan birinin kampanya yapmasını veya başkan seçilmesini yasaklayan bir madde bulunmuyor. Trump, seçim kazanması durumunda hapiste olsa bile başkanlık yapabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir