Windows 11’in iPhone Bağlantısı Özelliği Düzgün Çalışmıyor

Apple’ın ekosistemi dışındaki cihazları kullanmak çoğu zaman kullanıcılar için birer işkenceye dönüşebiliyor. Örneğin Macbook sahibi olan iPhone kullanıcıları mesajlarını bilgisayardan kolayca okurken Windows kullanan iPhone kullanıcılarınınsa bunu yapmasına imkân yoktu, ta ki geçen haftaya kadar.

Geçen hafta Windows 11’in KB5023706 kodlu güncellemesiyle “Telefon Bağlantısı” uygulamasına iPhone’larda iMessage özelliğini entegre ettiğini duyurmuştu. Özelliği heyecanla test etmeye başlayan kullanıcılarsa ne yazık ki hayal kırıklığına uğradı.

Pek çok özellik eksik ya da düzgün çalışmıyor

Windows 11’e gelen güncellemenin ardından kullanıcılar özelliği test etmek istediklerinde iPhone’larını sorunsuzca uygulamaya bağlamayı başardı. Her ne kadar iMessage özelliği stabil bir şekilde çalışsa da Apple’ın cihazlarına eklediği “güvenlik” kısıtlamaları nedeniyle “Telefon Bağlantısı” uygulaması beklenildiği kadar düzgün çalışmıyor.

Örneğin mesaj geçmişi cihazınızı her bağladığınızda bilgisayardaki uygulamada sıfırlanıyor ve eski mesajları görebilmek için elinizi telefona götürmek zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca sistemin çalışma prensibi nedeniyle iMessage’ın en büyük artısı olarak görülen grup mesajlarına cevap veremiyorsunuz.

Bilmeyenleriniz için Telefon Bağlantısı uygulaması, direkt olarak mesajlaşma uygulamalarıyla bağlantı kurmak yerine telefonunuza gelen bildirimleri tarayarak bu bildirimler üzerinden mesajlaşmanızı mümkün kılıyor. Tam olarak bu nedenden dolayı da grup mesajları sadece okunabiliyor.

iPhone kullanıcılarını ilk başta heyecanlandıran ancak sonraları sinir eden diğer bir özellikse arama özelliği oldu. Keza Windows uygulamasını kullanarak rehberinizdeki kişileri kolaylıkla bilgisayar üzerinden arayabiliyorsunuz. Kulağa her ne kadar heyecan verici gelse de ne yazık ki aradığınız kişiyle konuşmaya başladığınızda bütün heyecanınız kaçıyor. Çünkü Bluetooth bağlantısı üzerinden gerçekleştirilen aramaların gecikme süresi oldukça fazla.

Buna bir de (eğer varsa) bilgisayarınıza bağladığınız kulaklığınızın ve mikrofonunuzun gecikme süresini de eklediğinizde ortaya dayanılmaz bir gecikme çıkıyor. Bu gecikme nedeniyle karşı tarafla iletişim kurmak da bir hayli zorlaşıyor. Bu sorunlarla boğuşurken bir de aramaları telefonunuza yönlendirmek istediğinizde aramalarınızın kelimenin tam anlamıyla arafta kalma ihtimali var.

Özelliği deneyen bazı Reddit kullanıcıları aramaları bilgisayardan telefona yönlendirmeye çalıştıkları sırada ne bilgisayardan ne de telefondan ses gelmediğini belirtiyor. Arama kapatılıp yeniden yapıldığındaysa sorun düzeliyor.

Apple’ın kısıtlamaları nedeniyle bu sistemler beklenildiği kadar düzgün çalışmazken bildirim görüntüleme, WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalardan gelen mesajlara cevap verme özelliklerse sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir