Kripto piyasasından güncel gelişmeler

Investing.com – Kripto para piyasasında bugün yaşanan gelişmeler arasında satır aralarında kalan bazı haberleri derledik.

Arbitrum Vakfı ARB token satışıyla ilgili açıklama yaptı

Arbitrum Vakfı, mevcut sözleşmeleri finanse etmek ve operasyonel maliyetleri karşılamak için 10 milyon ARB tokeni sattığını bildirdi.

Twitter üzerinden açıklama yapan Arbitrum Vakfı yetkilileri, ana şirket Offchain Labs’tan ayrı bir varlık olduklarını ve fon olmadan kurulduğu için token satışlarının operasyonunu yürütmek için gerekli olduğunu söyledi.

Bununla birlikte Arbitrum Vakfı, AIP-1 teklifiyle ilgili sorunla da mücadele ediyor. Teklif, Arbitrum DAO’nun, kendisine 750 milyon ARB atanması da dahil olmak üzere, Vakıf tarafından alınan önceki kararları onaylamasına yönelik sunuldu.

Son verilere göre topluluk onayı olmadan 50 milyon tokenin taşınması kargaşaya yol açtı. Ancak bu miktarın 40 milyonunun kripto şirketi Wintermute’a kredi olarak verildiği görülürken 10 milyon ARB’nin operasyonel faaliyetleri karşılamak üzere kullanıldığı aktarıldı.

BNB Chain, Allbridge ağına siber saldırı gerçekleştirenleri tespit ettiğini iddia etti  

BNB Chain, Twitter üzerinden Allbridge ağından yaklaşık 570.000 dolarlık kripto varlık çalan kişiyi tespit ettiğini duyurdu.

Blokchain ağları arasında bir köprü hizmeti sunan Allbridge’in BNB Chain’deki likidite havuzları hızlı kredi yönetimi kullanılarak boşaltıldı. Platform, saldırı sonrası işlemleri askıya alırken bir kurtarma fonu kurarak kripto varlıkları çalınan  kullanıcıların zararlarını tazmin etmeyi planlıyor. 

Merkezsiz borsa Uniswap’ın işlem hacmi Coinbase‘i geride bıraktı

Önceki ay olduğu gibi Mart ayında da Coinbase’in işlem hacmi en büyük merkezsiz borsa Uniswap’ın arkasında kaldı. 

The Block Research’ün verilerine göre, Uniswap’ın spot piyasa hacmi Mart ayında 71,6 milyar dolara ulaştı. Bu rakam Coinbase’in işlem hacminden %45 daha fazla olarak raporlandı. Ayrıca Uniswap, Mart ayında kaydettiği işlem hacmiyle Ocak 2022’den beri en iyi aylık işlem hacmine sahip oldu. 

Coinbase’in Mart ayı spot işlem hacmi ise geçen ay 49,4 milyar dolar olarak bildirildi. Borsa, Şubat ayında kaydedilen 40 milyar dolarlık işlem hacmine göre %23’lük bir atış kaydetti. 

Dogecoin Balinaları 2023’ün ilk çeyreğinde 1,47 Milyar DOGE aldı

Dogecoin işlemlerini değerlendiren Santiment, DOGE balinalarının 2023 yılının ilk 3 ayında yaklaşık 1,47 milyar DOGE aldığını raporladı. 

Genel görünüme göre, büyük DOGE yatırımcıları yılın ilk çeyreğinde portföylerine yaklaşık 1,47 milyar DOGE eklerken bu yatırımcıların cüzdan bakiyeleri şu anda tüm dolaşımdaki DOGE arzının neredeyse %82’sine sahip.

DOGE balinaları kripto parayı biriktirmeye devam ederken Dogecoin’in fiyatı, Ocak ayında %40’a yakın değer artışı kaydettikten son devam eden 2 ayda yükseliş görünümünü koruyamadı. DOGE, bugün 0,078 dolardan el değiştirirken yılbaşından bu yana %10 oranında kısmi yükselişle devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir