Irak ile Kuveyt arasında ‘deniz sınırı’ krizi: Mahkeme, anlaşmanın geçersizliğine hükmetti

İki ülke arasında her daim tartışma konusu olan deniz sınırının belirlenmesi ve seyrüseferin düzenlenmesi için 2012’de imzalanan ve 2013’te de onaylanan anlaşmayla ilgili açılan davanın duruşması bugün Federal Mahkemede görüldü.

Mahkemeden yapılan yazılı açıklamaya göre, iki ülke arasında imzalanan Hor Abdullah Anlaşmasının, Irak Anayasası’nın “uluslararası anlaşma ve sözleşmelerin milletvekillerinin üçte iki çoğunluğuyla çıkarılacak kanunla onaylanmasını” öngören maddesine aykırılığı nedeniyle geçersiz olduğuna hükmedildi.

Irak’ın 1990’da Kuveyt’i işgalinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 1993 yılında aldığı 833 sayılı kararla, Irak ile Kuveyt arasındaki kara sınırı belirlenmiş ancak deniz sınırının çizilmesi iki ülkeye bırakılmıştı.

Irak ile Kuveyt arasında 2003’te diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin ardından sınırların belirlenmesiyle ilgili müzakerelere de başlanmıştı.

Bu bağlamda Hor Abdullah bölgesinde seyrüseferi düzenleyen anlaşma, 2012’de imzalanmış ve 2013’te Irak tarafından onaylanmıştı.

Ancak söz konusu anlaşma, Iraklı bazı siyasetçiler, milletvekilleri ve uzmanlar tarafından, “Hor Abdullah’ı Irak’ın egemenlik alanından çıkardığı” gerekçesiyle eleştirilmişti.

Hor Abdullah, Basra Körfezi’nin kuzeyinde Kuveyt’in Bubiyan ve Verbe adaları ile Irak’ın El-Fav Yarımadası arasında yer alan ve Hor ez-Zübeyr (Zübeyr Körfezi) ile Irak içlerine kadar uzanan bir su yolu olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x