iOS 17, Uygulama Mağazası Dışından Yükleme Yapma Desteği Sunabilir

Apple sonunda Android akıllı telefonlarda zaten izin verilen bir özelliği desteklemeye başlayabilir. İddialara göre Apple, Haziran ayındaki WWDC 2023 etkinliğinde iOS 17 için uygulama mağazası dışından yükleme (sideloading) için desteği resmen duyurabilir.

Bloomberg’in haberine göre, yeni özelliğin Apple’ın Avrupa Birliği’nin 2022’de kabul edilen Dijital Pazarlar Yasası’nın onayına uyma girişimi olacağı ifade ediliyor. Bu yasa, iPhone gibi cihazların üçüncü taraf uygulama kurulumuna izin vermesini gerektiriyor. Yasa, bu cihazların Mart 2024’e kadar uyması gerektiğini ekliyor. Bu, uygulamaları yalnızca Apple’ın uygulama mağazası App Store aracılığıyla indirebilen iPhone sahipleri için çok büyük bir değişiklik olacak.

Bloomberg ayrıca Apple’ın uzun süredir geliştirilmekte olan karma gerçeklik başlığını WWDC 2023’te resmi olarak duyuracağını iddia ediyor. Doğrulanmayan son haberler, başlığın üretimde gecikmeler yaşadığını iddia ediyor. Öte yandan, konferansta yine de bunun büyük bir açıklama olacağı iddia ediliyor. Başlığın 2023 sonuna kadar satışa çıkmayacağı da bilgiler arasında.

WWDC 2023’te bazı yeni MacBook dizüstü bilgisayar modellerinin çıkışını görebileceğimiz ve bir sonraki watchOS güncellemesinin, konferansta tanıtıldığında Apple Watch sahipleri için bazı önemli arayüz değişikliklerini görebileceği de iddialardan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir