Erzincanlı girişimci Bursa’da böğürtlen yetiştiriciliği yapmaya başladı

Bursa’da mobilyacılık sektöründe çalışan Erzincanlı Fikret Ateş, Merkez ilçeye bağlı Tatlısu köyünde böğürtlen yetiştiriciliğine başladı.

Bursa’da bulunan bir firma ile sözleşmeli böğürtlen yetiştiriciliği yapmak üzere anlaşan Fikret Ateş, Tatlısu köyünde 42 dekarlık alanda böğürtlen bahçeleri kurarak, Erzincan’ın tarımsal ürün desenine yeni bir ürün ekledi.

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Bursa’dan Erzincan’a dönerek böğürtlen yetiştiriciliği yapan Fikret Ateş’i bahçesinde ziyaret etti. 42 dekar alan üzerinde kurulan iki ayrı böğürtlen bahçesinde incelemelerde bulunan İl Müdürü Şahin, tarım sektöründe faaliyet göstermeye başlayan genç girişimcilerin önümüzdeki süreçte sektöre hem üretim hem de profesyonellik anlamında canlılık kazandıracaklarını kaydetti. Böğürtlenin gerek gıda sektöründe gerekse sağlık sektöründe aranan bir ürün olduğunu söyledi. Ürün desenine çeşitlilik katacak olan böğürtlenin ileriki süreçte yaygınlaşmasını dilediklerini ifade eden Şahin, üretimin sözleşmeli olarak yapılmasının çiftçinin pazar sorunlarını da ortadan kaldırdığını belirtti.

Erzincan’da böğürtlen yetiştiriciliğini başlatan genç girişimci Fikret Ateş ise geçtiğimiz yıl başlattıkları böğürtlen yetiştiriciliğini başarılı bir şekilde devam ettirdiklerini kaydetti. Girişimci Ateş, Tatlısu köyünde projeye başladıklarında yöre halkının temkinli yaklaştığını ancak çalışmaları başarıyla yürüttüklerini söyledi.

Böğürtlen yetiştiriciliğini sözleşmeli olarak yaptıklarını ifade eden Fikret Ateş, özel bir firmanın alım garantisi kapsamında önümüzdeki yıldan itibaren üretilen ürünü piyasa değerinden satın alacağını belirtti. Ailesinin de kendisine büyük bir destek verdiğini ifade eden Ateş, böğürtlen yetiştiriciliğini daha geniş sahalara yaymak istediklerini ifade etti. – ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x