David Beckham: ‘Yıllardır OKB ile mücadele ediyorum’

Ünlü İngiliz futbolcu David Beckham yıllardır kamuoyunun gözünün önünde bir yaşam sürmesine rağmen “Obsesif kompulsif bozukluk” (OKB) mağduru olduğunu ilk kez açıkladı.

Beckham, takıntılı düşüncelerin günlük hayatı etkileyecek düzeye gelmesi sonucu ortaya çıkan ruhsal bir rahatsızlık olan OKB ile savaştığını yakında yayımlanacak bir belgeselde söyledi. Bu rahatsızlığı nedeniyle eşyaları düz hatlar veya çiftler halinde tuttuğunu itiraf eden Beckham, gece ailesi uyuduktan sonra saatlerce temizlik ve düzenleme yaptığını belirtti.

TEMİZLİK HASTASI OLSUĞUNU AÇIKLADI

Her gün kullanılmış mumları bile temizlediğini vurgulayan eski futbolcu, eşi, modacı Victoria Beckham’ın bu durumdan hoşnut olmadığını da ifade etti. Beckham, “O kadar çok temizlik yapıyorum ki dürüst olmak gerekirse, eşim tarafından bu davranışımın çok beğenildiğinden emin değilim” dedi. Eşiyle çocukları uyuduktan sonra evin her yerinin temiz ve düzenli olduğundan emin olana kadar etrafta dolaştığını belirten Beckham, “Sabahları evde aşağı kata inmekten nefret ediyorum, çünkü alt katta ortalıkta bardaklar, tabaklar ve kaseler oluyor. Her bir mumu temizlemek için etrafta dolaşmak da yorucu” diye konuştu. Victoria Beckham ise eşinin tüm zorlayıcı davranışlarına rağmen onu takdir ettiğini belirterek “Ben dağınığım ama David aşırı düzenli” dedi.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir?

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), obsesyon adı verilen takıntılı düşünce veya dürtülerin yarattığı kaygı ya da rahatsızlığa neden olan sıkıntıyı ortadan kaldırmak için kompulsiyon diye tabir edilen devamlı tekrar eden davranışlar ile karakterizedir. OKB’si bulunan insanlar mantık dışı olduğunu bildiği halde rahatlayabilmek için tekrar tekrar zihni meşgul eden ve kontrol edemediği bu düşüncelerden kurtulmak adına bazı hareketleri defalarca yaparlar. Her yaştan ve her kesimden insanı etkileyen OKB, kronik ve uzun süreli bir bozukluktur.

Obsesif kompulsif bozukluktaki önü alınamayan istenmediği halde akla kendiliğinden gelen takıntılar ve tekrarlayıcı davranışlar kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler, söz konusu rahatsızlık kişinin sosyal çevreyle olan ilişkilerini sekteye uğratabilir, eğitim ve iş yaşamları bu rahatsızlıkla beraber olumsuz yönde etkilenebilir.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir