Cumhur İttifakı’ndaki Tablo 6284’te Endişe Yarattı

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılması HÜDA-PAR’ın da seçimlere AK Parti listelerinden girecek olması 6284 sayılı kadına yönelik şiddetle mücadele yasasının geleceği açısından endişe yarattı.

Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden 2021 yılının mart ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla çekildi. Başta kadın örgütleri, hukuka aykırı olduğunu savundukları kararın iptali için o günden beri mücadele ediyor. Ancak bir diğer kesim ise bu kararı da ‘yetersiz’ bulup İstanbul Sözleşmesi’nin uzantısı niteliğindeki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un da kaldırılmasını talep ediyor.

“6284 yuvaların yıkılması için düzenlenmiş bir kanun”

Yeniden Refah Partisi ve HÜDA-PAR’ın da 6284 sayılı kanuna karşı olduğu biliniyor. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan söz konusu kanunla ilgili geçen sene yaptığı açıklamada şunları ileri sürdü:

“İnsanları bir arada tutan en temel yapı taşı olan aileyi ve ailenin çekirdeğini oluşturan ‘kadın ve erkeği’ birbirinden koparıp dağıtmak istiyorlar… Bu nedenle kendileri dışındaki toplumlarda, ülkelerde ‘aile yapısını ortadan kaldırmamız lazım’ diye düşünüyorlar. Aile yapısını, birliğini bozup dağıttıktan sonra sağlıklı bir toplum yapısı da sekteye uğrayacak ve ülkeler kolay yutulacak lokmalar haline gelecektir.Bu çok açık bir gerçektir ve İstanbul Sözleşmesi doğrultusunda çıkarılan 6284 sayılı kanun da aile yapısının bozulması ve yuvaların yıkılması için düzenlenmiştir.’

Erbakan, aynı konuşmasında 6284 sayılı kanun sebebiyle boşanmalarda patlama yaşandığını ve aile içi şiddetin daha arttığını savundu. 

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da ‘Biz de İstanbul Sözleşmesi’nin ailenin köküne kibrit suyu döktüğünü, 6284 sayılı yasanın isminin her ne kadar aileyi koruma kanunu olsa da şiddeti önlemediğini daha önce basınla paylaştık’ dedi.

Pazarlık konusu yapıldı

14 Mayıs’ta yapılacak kritik seçimde Cumhur İttifakı’nı genişletmek isteyen AK Parti, Yeniden Refah Partisi’ni ittifaka davet etti. YRP’nin ittifaka katılmak için AK Parti’ye 30 maddelik bir talep listesi ilettiği, maddeler arasında 6284 sayılı kanunun kaldırılmasının da yer aldığı ortaya çıktı. 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, taleplerinin AK Parti tarafından kabul edildiğini öne sürerken, iktidar cephesinden bu iddiaya yalanlama geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise ‘6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez’ dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin de söz konusu kanunu ‘Kırmızı çizgimizdir’ diyerek savundu.

YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan hafta başında yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı’na katılmayacaklarını açıkladı, ardından YSK’ya cumhurbaşkanı adaylığı için başvuru yaptı. Fakat YRP dün sürpriz bir şekilde geri adım attı ve seçime Cumhur İttifakı çatısı altında gireceklerini bildirdi. YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp prensipler konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladı.

“YRP’nin talebi AK Parti tarafından yumuşatılarak kabul edildi”

Erbakan’ın bu açıklamasının ardından gözler bir kez daha 6284 sayılı kanuna çevrildi. YRP’nin AK Parti ile yaptığı ittifak protokolünü paylaşan gazeteci İsmail Saymaz, ‘Metinde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nda “ailenin bütünlüğünü bozucu maddelerin” ayıklanmasına ilişkin YRP’nin talebi AK Parti tarafından yumuşatılarak kabul edildi’ dedi.

YRP’nin talebi protokol metninde şu ifadelerle yer aldı?

Sosyal medyada 6284’ün kaldırılması tehlikesine karşı tepkiler yükseliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir