Çin Devlet Başkanı Şi, Rusya’da: Putin ile 40’ıncı görüşme

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere bugün Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitti. Bu, Şi’nin üçüncü dönem devlet başkanlığında yaptığı ilk yurtdışı ziyareti.

Rusya’nın devlet haber ajansı TASS’ın haberine göre, görüşmeye ilişkin açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin-Şi görüşmesinin bugün Moskova saatiyle 16.30’da gerçekleşeceğini duyurdu. Peskov, “Devlet Başkanı Putin’in bugünkü uluslararası gündemi, öğlen de 16.30 sularında devan edecek. Şi Cinping ile bir görüşme olacak” dedi. Peskov, ikili görüşmenin ‘resmi olmayan bir öğle yemeği’ ile süreceğini aktardı.

KREMLİN: Şİ’NİN ASIL ZİYARET GÜNÜ YARIN

“Bugün Putin ve Şi arasında resmi olmayan ama doğrudan ve çok önemli bir görüşme olacak. Devlet başkanları, kendi takdirlerine bağlı olarak en acil sorunları ele alacak” bilgisini paylaşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Şi’nin ‘asıl ziyaret gününün yarın olduğunu ve programın Moskova saatiyle 15.00’te başlayacağını’ duyurdu.

Şi Cinping’in 21 Mart programı hakkında bilgi veren Dmitriy Peskov, “Önce resmi bir tören olacak, ardından birebir görüşmeye ve heyetler arası görüşmeye geçilecek, belgeler imzalanacak ve basın açıklaması yapılacak. Ayrıca bir resmi ziyafet de olacak. Ziyaret programı oldukça geniş” ifadelerini kullandı. Peskov, ‘tüm bu etkinliklerin arka arkaya yapılacağını ve her şeyin Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirileceğini’ sözlerine ekledi.

PUTİN VE Şİ, 40’INCI KEZ BİR ARAYA GELECEK

Sputnik’in aktardığına göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, devlet başkanlığı boyunca daha önce sekiz defa Rusya’yı ziyaret etmişti. Şi ve Putin, daha önce 39 kez görüşmüştü.

Şi’nin iki günlük Moskova ziyareti hakkında 17 Mart’ta bir açıklama yapan Kremlin, iki liderin ‘kapsamlı bir ortaklığı ve stratejik işbirliğini derinleştirecek adımları’ görüşeceğini aktarmıştı. Bu kapsamda, Rusya ve Çin arasında ‘önemli ikili anlaşmaların’ da imzalanması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir