AKO Jant, IVECO’nun resmi tedarikçisi oldu

AKO Grup bünyesinde yer alan AKO Jant, IVECO’nun resmi jant tedarikçisi oldu.

Markadan yapılan açıklamaya göre, AKO Jant, ilk etapta IVECO’ya 15 bin adet jant tedariki yapacak, ikinci sene ise bu sayı ikiye katlanarak 40 bin adede ulaşacak. İş birliğinin daha da ileri götürülmesi hedefinde olan AKO Jant, yeni geliştirilecek projeler ve yapılacak yeni anlaşmalarla tedarik adetlerini yıllar içinde artırmayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi S. Safa Özcan, ” AKO Jant’la otomotiv yan sanayi alanında yaptığımız yenilikçi üretim yatırımlarının karşılığını almaya devam ediyoruz. Yüzde 100 yerli üretim gücümüzle yurt içinde ve yurt dışında büyümeyi sürdürüyoruz. Global taşımacılık dünyasının öncülerinden IVECO ile yaptığımız iş birliği, AR-GE ve üretim gücümüzün başarısını gösterirken, yeni yatırımlar için bizleri motive ediyor.” ifadelerini kullandı.

İnovasyon ve otomasyonda üstün performans

Özcan, IVECO ile yapılan anlaşma kapsamında tedarik edilecek ürünlerle ilgili bilgi vererek, “IVECO için iki ayrı ebatta jant tedarik edeceğiz. Bunlardan biri AKO Jant’ın mevcut 9.00×22.5 ebadındaki kamyon grubuna yönelik serisi. Öncelikli olarak Dıştan Sübaplı Kamyon Jantımız olan 9.00×22.5 ebatlı jantın satışı yapılacak. Bu serimiz IVECO’nun Stralis modelinde kullanılacak.

Bunun yanı sıra 5.5×16 ebadındaki diğer seri için yeni yatırım yapacağız. IVECO Daily için yapılacak kalıp yatırımlarının akabinde üretim ve tedarik süreçlerini gerçekleştireceğiz. İş birliğimizin ilk yılında 15 bin adet ürün tedariki yapacağız. Yeni yatırımımızla birlikte ikinci yılda ise bu sayıyı 40 bin adede çıkaracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

AKO Jant’ın teknik denetimden (audit) başarıyla geçmesinin sonucu olarak bu iş birliğinin gerçekleştiğinin altını çizen Özcan, “Denetim kapsamında üretim süreci ve üretim aşamaları takibi, hata takibi, kalite süreç takibi, izlenebilirlik, inovasyon ve otomasyon alanlarında gösterdiğimiz başarılı performans, IVECO’nun resmi jant tedarikçisi olmamızla sonuçlandı.” açıklamasında bulundu.

Ebusco’nun jant tedarikçisi olarak fark yaratıyor

Açıklamaya göre, yenilikçi, tamamen elektrikli otobüs geliştiren Hollandalı otobüs üreticisi Ebusco’nun jant tedarikçisi olarak fark yaratan AKO Jant, müşterilerin yeni ürün taleplerine, tasarım ve ürün geliştirme olanaklarıyla hızlı yanıt veriyor. Emisyonsuz, yüksek yakıt maliyeti olmayan, çok daha yüksek konfor, daha iyi güvenlik ve yolcular için daha fazla alana sahip Ebusco, ile yapmış olduğu anlaşmaların da olumlu katkısıyla güçlü büyüme ivmesini sürdürüyor.

Savunma sanayisinin yere basan gücü AKO Jant’ın ürün portföyü içerisinde, askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin envanterinde yer alan hava ve kara taşıtlarının özel ihtiyaçlarına özel vasıflı tasarımları da bulunuyor. BMC askeri araçların bazı ölçülerinde tek tedarikçi olan firma, yerli bilgi birikimi ile dışa bağımlı olmadan; Nurol ve FNSS için butik jant üretimiyle de öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir